Zmiany w prawie budowlanym, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie, mają na celu nie tylko ułatwienie procesu załatwiania formalności niezbędnych do rozpoczęcia budowy. Są one także związane z nowelizacją warunków technicznych, jakie muszą spełniać wznoszone budynki. Wyjaśniamy, jakie zmiany w prawie budowlanym okazują się kluczowe dla każdego inwestora.
Zmiany w prawie budowlanym od 01.01. 2021
Ważne zmiany w prawie budowlanym obowiązują inwestorów od dnia 1 stycznia 2021 roku i mają związek z nowelizacją przepisów, które dotyczą m.in. norm energooszczędności poszczególnych elementów budynku. Ze względu na konieczność dostosowania powstających, modernizowanych oraz poddawanych przebudowie obiektów budowlanych do wytycznych dyrektywy europejskiej, zmieniają się warunki techniczne, które muszą one spełniać. Wprowadzone zmiany mają na celu przede wszystkim zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną oraz poprawę jakości środowiska naturalnego. Po nowelizacji prawa budowlanego każdy nowy, modernizowany lub rozbudowywany budynek musi spełniać określone normy pod względem współczynnika Ep, czyli współczynnika zużycia energii. To jednak niejedyna zmiana, bo nowelizacja dotyczy także współczynnika przenikania ciepła (U) poszczególnych przegród w budynku, czyli m.in. ścian zewnętrznych, podłóg i dachów. Aby dostosować się do nowych wytycznych, konieczny jest wybór nowoczesnych materiałów termoizolacyjnych, które pozwalają zmniejszyć zużycie energii w celach grzewczych, zabezpieczając przed stratami energii cieplnej.
Nowe warunki techniczne budynków – co się zmieniło?
Nowelizacja przepisów prawa budowlanego wiąże się z licznymi udogodnieniami w zakresie ubiegania się o pozwolenie na budowę, możliwości rozpoczęcia budowy jedynie na podstawie zgłoszenia, a także reguluje dotychczas obowiązujące przepisy w zakresie samowoli budowlanej. Zmiany dotyczące warunków technicznych budynków to kolejny krok w dążeniu do ograniczenia strat energii cieplnej, jak również zwiększenia zainteresowania wyborem nowoczesnych rozwiązań technologicznych i materiałów termoizolacyjnych, które gwarantują komfort termiczny oraz znaczące ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem domu. Do niedawna obowiązująca norma zużycia energii wynosiła 95 kWh na każdy metr kwadratowy w ciągu roku; obecnie obowiązująca norma Ep to maksymalnie 70 kWh na każdy metr kwadratowy w ciągu roku.